Czas na dobre zmiany w systemie podatkowym!

Czy polski system podatkowy jest efektywny? Czy w ostatnich 25 latach mieliśmy budżet państwa bez deficytu? Czy polski system podatkowy jest skomplikowany?

Jest nieefektywny, mamy deficyt i system jest skomplikowany. Bo jest wiele podatków dochodowych od osób prawnych, od osób fizycznych, osoby fizyczne płacą podatek dochodowy z tytułu różnych przychodów (od pracy, od zleceń, od praw autorskich, darowizn, odsetek i innych), obowiązują różne ulgi lub kwoty wolne od podatku, obowiązują różne stawki podatków dochodowych dla osób prawnych i fizycznych, a dodatkowo dla różnych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne lub osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Ponadto istnieje masa innych podatków, np. podatek VAT z różnymi stawkami dla różnych towarów lub usług, co wywołuje masę wątpliwości i zapytań o interpretacje, podatki lokalne, jak podatek od nieruchomości, cały szereg innych obciążeń, których państwo nie nazywa podatkami, ale opłatami lub składkami, jak niesławny ZUS. Zbyt wiele podatków lub parapodatków.

Największe ustawy podatkowe, jak ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawa o podatku VAT, powstały w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy Polska zmieniała … powiedzmy, że zmieniała system podatkowy. Wtedy te ustawy były potrzebne, obiektywnie można to przyznać. Ale od tamtego czasu każda z tych ustaw została nowelizowana setkę razy. Serio! Dosłownie ponad 100 razy. Czy to jest spójne prawo podatkowe?

Czy po ćwierć wieku nowelizowania, komplikowania, dopisywania, wykreślania, wprowadzania przepisów przejściowych, któraś z tych ustaw może być spójna lub prosta?

Pora to zmienić!

Przez ćwierć wieku zmienił się świat, zasady (nie)rynkowe, powstały nowe sektory i techniki sprzedaży, internet w gniazdku przyspieszył, globalizacja na co dzień gości w domu i ogrodzie, ale nasze prawo podatkowe jest w du… dużym dołku.

Pora zmienić polski system podatkowy!

Bo obecny system podatkowy został przekopiowany z Europy Zachodniej, w której został wprowadzony po II wojnie światowej. To zmurszały, niedostosowany do współczesności grzyb, muchomor sromotnikowy.

Zdjęcie prof. Witolda Modzelewskiego pochodzi z wywiadu, jakiego udzielił portalowi otokoclub.pl
Zdjęcie prof. Witolda Modzelewskiego pochodzi z wywiadu, jakiego udzielił portalowi otokoclub.pl

Prof. Witold Modzelewski mówi, że potrzebujemy kilka spraw w Polsce zmienić „po latach liberalnej dewastacji”. Ja natomiast nie patrzę na podwozie pojazdu, czy liberalne, czy demokratyczne, ale uważam, że ten zdezelowany dużym przebiegiem i wybojami samochód, jakim porusza się nasz system podatkowy, zasługuje na miejsce w muzeum.

Zbudujmy nowy, sprawny system podatkowy, aby uzdrowić finanse publiczne i skończyć z deficytem budżetowym. Czy znajdzie się ktoś z dużym kapeluszem w rządzie PIS, kto zaordynuje zmiany? Dobre zmiany!

Czy czekamy na załamanie finansów publicznych i ogólnopolski kryzys?

Gdy wybuchnie kryzys, załamie się system zasiłków, 500 plus i wypłat emerytur, nie będzie czasu na zastanowienie, konsultacje i wprowadzenie spójnego systemu podatkowego. To oczywiste, że w czasie kryzysu rząd zareaguje gwałtownie, a nie systemowo.

To ostatnia „pięciolatka” na przygotowanie zmian, by uniknąć kryzysu.

Pora na dobre zmiany!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.