Czy płaca minimalna jest sprawiedliwa?

Pamiętacie w ubiegłym roku dyskusję o sprawiedliwości społecznej, gdy prezydent Duda podpisywał ustawę o minimalnym wynagrodzeniu? Media żyły tematem 12 zł za godzinę pracy. Minimalne wynagrodzenie miało okazać się bardzo sprawiedliwe.

Niespodziewanie dyskusja odżyła za sprawą działań rządów Niemiec i Francji, które wprowadziły obowiązek płacenia minimalnego wynagrodzenia pracownikom delegowanym z innych krajów, w tym z Polski. Można o tym poczytać na branżowych serwisach przewoźników tutaj, tutaj lub tutaj. Nagle okazało się, że przepisy niemieckie i francuskie nie są sprawiedliwe dla polskich firm, głównie przewoźników.

Jak to możliwe, że minimalne wynagrodzenie miesięczne lub minimalna stawa godzinowa jest dobra dla francuskiej firmy, a niedobra dla polskiego przewoźnika? Podniosły się głosy, że prezydent Francji, Emmanuel Macron promuje narodowe firmy kosztem innych krajów Unii Europejskiej. To poważny zarzut ograniczania „uczciwej” konkurencji mający na celu podburzenie konsumentów francuskich, którym miałoby przecież zależeć na niższych cenach ściśle zależnych od kosztów transportu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron

Otóż minimalne wynagrodzenie nie jest dobre dla żadnej firmy, czy to polskiej, czy francuskiej. Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu są dobre dla rządów, bo pozwalają prowadzić rozrzutną politykę socjalną i zachować niepomniejszone wpływy do budżetu państwa.

Szacuje się, że liczba osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie w Polsce stanowi około 4,5% wszystkich pracowników, we Francji jest to około 15,6%, a w USA – 1,4%, o czym pisałem we wcześniejszym artykule.

To powinno być dobre zakończenie obrazujące dokąd zmierza rynek, gdy jest nadmiernie kontrolowany.

 

Proszę o udostępnianie tego artykułu w mediach społecznościowych
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin

2 comments

  1. Avatar
    artrue says:

    Ja także jakoś nie wierzę w sens pensji minimalnej. Są zawody, które nie wymagają żadnych praktycznie umiejętności – a rząd narzuca pensje minimalną w takich przypadkach. A są zawody, w których jest duża odpowiedzialność oraz trzeba naprawdę coś umieć i mieć szkołę/studia – a zarabia się 100-200 zł powyżej pensji minimalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.