Ile trzeba zabrać, aby rozdać 500 zł?

Socjaliści uważają, że trzeba komuś zabrać, aby w drodze redystrybucji dać komuś innemu, niekoniecznie potrzebującemu. Liberałowie nawołują, aby państwo nie zabierało, to wówczas nie będzie potrzeby rozdawać. A ja się zastanawiam i proponuję czytelnikowi się zastanowić, ile trzeba podatków lub składek zabrać, aby następnie rozdać 500 zł.

Moim zdaniem trzeba zabrać więcej niż czterokrotnie więcej, aby rozdać 500 zł. Prawdziwej wartości nigdy w pełni nie poznamy.

Jak to policzyłem?

Policzyłem sumę składek społecznych ZUS i podatek, które płacone są od przeciętnego wynagrodzenia. Suma składek społecznych i podatku, które pracownik i pracodawca odprowadzają od przeciętnego wynagrodzenia w kwocie 4220,69 zł wynosi ponad 2057 zł.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w II kwartale 2017 r. ogłoszone przez prezesa GUS wynosi 4220,69 zł.

Obliczenia moje i nie muszą być prawidłowe

Składki społeczne odprowadzone od przeciętnego wynagrodzenia wynoszą ponad 2057 zł, gdy pracownik otrzymuje netto zaledwie ok. 3007 zł. Tymczasem dla pracodawcy to koszt ponad 5064 zł.

Co to znaczy?

To znaczy, że „przeciętna” osoba otrzymująca 500 zł dorzuca się do budżetu ponad cztery razy więcej (2057 zł).

Gdyby pracownicy samodzielnie płacili składki społeczne ZUS i podatki, wiedzieliby dokładnie, że nie opłaca im się wydawać miesięcznie ponad 2000 zł, aby otrzymać 500 zł.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.