Kwota wolna od podatku według Ryszarda Petru

Internet zwariował. To za sprawą jednego z wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego. W ostatnich miesiącach Internet zaraził się wirusem kwoty wolnej od podatku. Kampania prezydencka AD 2015 przyspieszyła namnażanie się wirusa. Suweren wirtualnie przemówił, a wirus przeskoczył na krajowe autorytety gospodarcze. Wirus kwoty wolnej od podatku zbliża się do kancelarii rady ministrów.
3 października 2014 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niegodności z konstytucją przepisów o kwocie wolnej od podatku. Zdaniem Rzecznika kwota wolna od podatku jest zbyt niska. „Taki system przyczynia się do poszerzenia ubóstwa i jeszcze bardziej uzależnia takie osoby od publicznego systemu pomocy społecznej” mówił Stanisław Trociuk, zastępca RPO.

 

Czy to ważne?

Zastanówmy się, czy w ogóle dyskutować o tej sprawie? Jeśli uznamy jednak, że większość Polaków emigruje z powodów ekonomicznych, to kwota wolna od podatku może być jednym z tych instrumentów, które wpływają na konkurencyjność Polski. Ale od razu dodajmy, że nie jedynym.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie znajdziemy definicji „kwoty wolnej od podatku”. W rzeczywistości na wysokość kwoty wolnej od podatku największy wpływ ma ulga podatkowa i moim zdaniem powinniśmy o niej rozmawiać. Ulga podatkowa zdefiniowana jest w art. 27 ust. 1 ustawy PIT w 556,02 zł.

Dodajmy, że rząd nie podwyższał ulgi od kilku lat, co de facto oznaczało drenowanie kieszeni najmniej zarabiających. Zgodnie z planami rządu kwota ulgi pozostanie niezmieniona do 2017 r. Zabieg rządu z niepodwyższaniem kwoty ulgi doczekał się swojej nazwy „cichych podwyżek podatku”.

Kwota wolna od podatku to pewna funkcja wysokości wynagrodzenia, ulgi i stawki podatkowej. Można łatwo taką kwotę wyliczyć dzieląc 556,02 zł (roczna kwota ulgi podatkowej) przez 18% (niższa stopa podatkowa według skali podatkowej „18/32%”). Otrzymamy wynik 3089 zł. Zastosowanie zaokrąglania do pełnych złotych podstawy opodatkowania, jak i samej kwoty podatku do zapłaty, otrzymamy kwotę przychodu 3091 zł, od której nie zapłacimy podatku dochodowego. Należy podkreślić i przypomnieć, że jest to kwota rocznego przychodu, nie miesięcznego.

Po wniosku Rzecznika do Trybunału internauci i media zaczęli porównywać kwotę 3091 zł z kwotami wolnymi od podatku obowiązującymi w innych krajach. Na tym tle polska kwota wolna od podatku wygląda bardzo niekorzystnie. Przykład pierwszy i drugi.

Eksperci również zabrali głos. Przykład tutaj. Natomiast Ryszard Petru powiedział, że kwota wolna od podatku może być nawet dwukrotnie wyższa.

Proszę pamiętać, że podatnicy z ulgi zapisanej w art. 27 ust. 1 ustawy PIT korzystają w różny sposób, a niektórzy podatnicy w ogóle nie mogą jej wykorzystać. Obecne zapisy uprzywilejowują małżeństwa rozliczające się osobno, bo każdy z małżoków korzysta z ulgi niezależnie. A podatnicy opodatkowani liniową stawką podatkową 19% w ogóle nie mogą zastosować ulgi w swoim rozliczeniu.

 

Sprawdźmy w tabeli przy jakich kwotach ulg podatkowych polscy pracownicy nie zapłaciliby podatku:

Wynagrodzenie przy różnych ulgach
Symulacja wynagrodzeń przy obecnej kwocie wolnej od podatku oraz hipotetycznej, przy której pracownik nie płaciłby podatku. Symulacja ma na celu wyliczenie „progów” ulg podatkowych pozwalających nie płacić podatku

Wnioski

1. Osoby zarabiające 2100 zł brutto miesięcznie nie zapłaciłyby podatku, gdyby ulga roczna wynosiła ok. 1990 zł.

2. Osoba zarabiająca 2100 zł brutto miesięcznie zaoszczędziłaby ok. 1433 zł podatku, gdyby ulga roczna wynosiła ok. 1990 zł.

3. Osoby zarabiające 4200 zł brutto miesięcznie nie zapłaciłyby podatku, gdyby ulga roczna wynosiła ok. 4218 zł.

4. Osoby zarabiające 4200 zł brutto miesięcznie zaoszczędziłaby ok. 3662 zł podatku, gdyby ulga roczna wynosiła ok. 4218 zł.

5. Osoby zarabiające 7127 zł miesięcznie brutto, które opodatkowują całość wynagrodzenia 18%, nie zapłaciłyby podatku, gdyby ulga roczna wynosiła ok. 7325 zł.

6. Osoby zarabiające 7127 zł miesięcznie brutto zaoszczędziłyby ok. 6769 zł podatku, gdyby ulga roczna wynosiła ok. 7325 zł.

7. Jeśli ulga byłaby dwa razy wyższa niż 556,02 zł, jak proponuje Ryszard Petru, to wciąż podatek zapłaciliby pracownicy, których wynagrodzenie jest na poziomie średniej krajowej.

Proszę o udostępnianie tego artykułu w mediach społecznościowych
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin

3 comments

 1. Avatar
  Pitt says:

  „Obecne zapisy uprzywilejowują małżeństwa rozliczające się osobno, bo każdy z małżoków korzysta z ulgi niezależnie” – masz tu błąd. Przy rozliczaniu się małżonków razem ulga liczona jest podwójnie, a w zasadzie pojedynczo, ale do połowy łącznego dochodu małżonków, co na to samo wychodzi. Nie ma więc uprzywilejowania małżeństw rozliczających się osobno.

  • Rafal
   Rafal says:

   Dzięki, Pitt, za komentarz. Masz rację, w moich symulacjach nie uwzględniam osób rozliczających się z małżonkiem. Celna uwaga, dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.