Narzędzia Tarczy Antykryzysowej, cz. 1

W celu przeciwdziałania skutkom epidemii COVID-19 i wsparcia przedsiębiorców i pracowników, rząd zaproponował szereg ustaw, zwanych Tarczą Antykryzysową, które weszły w życie od 1 kwietnia 2020 r.

Materiał ze strony https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

Oto wybrane narzędzia z Tarczy Antykryzysowej, z których można szybko skorzystać i które mogą zainteresować większość przedsiębiorców:

 

  1. Zwolnienie z ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r. dla firm zgłaszających do ubezpieczeń społecznych na dzień 29 lutego 2020 r. do 9 osób z tytułu umów o pracę i zlecenie. Z tego rozwiązania mogą skorzystać wszyscy płatnicy składek ZUS, którzy zatrudniają mniej niż 10 osób i wypłacali wynagrodzenia we wskazanych miesiącach. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł. Wymagany jest wniosek RDU, który można składać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, pocztą lub osobiście w placówce ZUS.

 

  1. Możliwość późniejszej zapłaty lub rozłożenia na raty należności ZUS. Z tego rozwiązania mogą skorzystać wszyscy płatnicy składek ZUS w okresie epidemii lub 30 dni po. To rozwiązanie dla przedsiębiorstw zatrudniających dowolną ilość pracowników. Wymagany jest wniosek RDU, który można składać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, pocztą lub osobiście w placówce ZUS.

 

  1. Przesunięcie do 31 maja 2020 r. terminu płatności podatku PIT pobranego od wynagrodzeń za marzec i kwiecień 2020 r. Z tego rozwiązania mogą skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników lub współpracowników i wypłacą wynagrodzenia w marcu i kwietniu 2020 r. Żaden wniosek lub inna czynność nie są wymagane, aby skorzystać z tego rozwiązania.

 

  1. Możliwość skorzystania z jednorazowego świadczenia postojowego przez osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, które miały zawarte umowy przed 1 lutego 2020 r., a ich przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

 

  1. Możliwość skorzystania z jednorazowego świadczenia postojowego przez osoby samozatrudnione (B2B).

 

  1. Możliwość dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 3 miesięcy. Z tego rozwiązania mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy (do 250 pracowników), którzy odnotują spadek obrotów o co najmniej 15% w okresie dowolnych dwóch miesięcy po 1 stycznia 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Formularze są w trakcie opracowania. Będą składane do Powiatowego Urzędu Pracy.

 

  1. Możliwość dofinansowania do pensji pracowników. Z tego rozwiązania mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy w okresie wprowadzonego przez przedsiębiorcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Odpowiednie wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy.

 

Powyższa lista została opracowana przez specjalistów biura rachunkowego ATA Finance. Korzystam z uprzejmości kolegów do przedruku powyższych punktów. Zachęcam do zapisania się na ATA Finance Newsletter pod tym adresem http://www.atafinance.pl/pl/newsletter, aby regularnie otrzymywać artykuły o najważniejszych zmianach w przepisach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.