W celu przeciwdziałania skutkom epidemii COVID-19 i wsparcia przedsiębiorców i pracowników, rząd zaproponował szereg ustaw, zwanych Tarczą Antykryzysową, które weszły w życie od 1 kwietnia 2020 r.

Oto druga część wybranych narzędzi z Tarczy Antykryzysowej:
- Przesunięcie terminu złożenia rozliczenia rocznego CIT-8 za 2019 r. i zapłaty podatku do 31 maja 2020 r. To rozwiązanie przysługuje wszystkim przedsiębiorstwom rozliczającym podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Nie jest wymagany żaden wniosek lub inna czynność, aby skorzystać z tego rozwiązania.
- Przedłużenie terminu złożenia sprawozdania finansowego za 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. To rozwiązanie dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, które zobowiązane są prowadzić księgi handlowe i sporządzać roczne sprawozdania finansowe. Nie jest wymagany żaden wniosek lub inna czynność, aby skorzystać z tego rozwiązania.
- Przesunięcie terminu złożenia rozliczenia rocznego PIT za 2019 r. i zapłaty podatku do 31 maja 2020 r. To rozwiązanie przysługuje wszystkim przedsiębiorstwom rozliczającym podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Nie jest wymagany żaden wniosek lub inna czynność, aby skorzystać z tego rozwiązania.
- Możliwość umorzenia lub zapłaty podatku później, w tym PIT, CIT lub VAT. Z tego rozwiązania mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają trudności z płynnością finansową w zakresie opłacania dowolnych podatków. Odpowiednie wnioski należy składać w Krajowej Administracji Skarbowej.
- Możliwość zapłaty niższych zaliczek na PIT lub CIT. Z tego rozwiązania mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się z podatku PIT lub CIT, którzy uważają, że obliczane w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy są niewspółmiernie wysokie w stosunku do przewidywanego podatku do zapłaty na koniec roku 2020 r. Odpowiednie wnioski należy składać w Krajowej Administracji Skarbowej.
Powyższa lista została opracowana przez specjalistów biura rachunkowego ATA Finance. Korzystam z uprzejmości kolegów do przedruku powyższych punktów. Zachęcam do zapisania się na ATA Finance Newsletter pod tym adresem http://www.atafinance.pl/pl/newsletter, aby regularnie otrzymywać artykuły o najważniejszych zmianach w przepisach.