Polkowice likwidują podatek od nieruchomości

Czy możliwa jest likwidacja podatku od nieruchomości? Radni Polkowic udowadniają, że w praktyce tak. Mieszkańcy Polkowic nie będą płacić podatku od nieruchomości od 2019 r.

Sprawę tytułowych Polkowic opisał businessinsider.com.pl.

Mapa wykonana z pomocą www.google.pl/maps

Przyznam, że z sytuacją zmniejszania podatków rzadko się spotykam. Dlatego uznałem, że warto poświęcić jej krótki artykuł.

Czy rada miasta może wprowadzić lub zlikwidować podatek od nieruchomości? Komentarz pochodzi ze strony businessinsider.com.pl

Od razu wyjaśnijmy, że sugestia „likwidacji podatku” zawarta w tytule businessinsider.com.pl jest myląca. Gmina nie może zlikwidować podatku. Co zatem radni Polkowic zrobili? Jak co roku ustalili stawki podatku od nieruchomości, przy czym zwolnili od podatku niektóre nieruchomości, w szczególności budynki mieszkalne i ich części mieszkalne. W praktyce oznacza to, że właściciele domów w Polkowicach nie będą płacić podatku od nieruchomości w 2019 r.

Fragment uchwały Nr XXXIV/473/18 Rady Miejskiej w Polkowicach z dnia 27 września 2018 r.

Decyzja radnych Polkowic nie pozbawia miejskiej kasy wpływów. Zwolnienie z podatku od nieruchomości nie dotyczy wszystkich gruntów lub budynków. Właściciele nieruchomości wykorzystywanych do prowadzania działalności gospodarczej nie są zwolnieni z podatku. Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice są największym płatnikiem podatku od nieruchomości do miejskiej kasy.

Kto jest największym płatnikiem podatku od nieruchomości w Polkowicach? Komentarze pochodzą ze strony businessinsider.com.pl

Czy i jaki jest sens wprowadzania zwolnienia od podatku? Odpowiedzi na to pytanie na pewno może być kilka. W sytuacji Polkowic raczej nie mówimy o zachętach dla potencjalnych nowych mieszkańców, którzy mogliby przysporzyć dodatkowych wpływów budżetowych, które wciąż byłyby nieistotne w porównaniu do kwot wpłacanych przez kopalnię miedzi. Radni Polkowic mogli kierować się chęcią zmniejszenia obciążeń podatkowych mieszkańcom bogatej miejscowości.

Ot, cała prawda.

Ale przyznajmy, jak atrakcyjna. Praktyczna likwidacja podatku w wydaniu Polkowic. Bravo radni z Polkowic!

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.