Twoje wynagrodzenie przy kwocie wolnej 8000 zł

Zapraszam do zapoznania się z symulowanymi wyliczeniami wynagrodzenia przy podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 8000 zł rocznie.

Przedstawiam symulacje wynagrodzeń i podatku dla podwyższonej ulgi podatkowej 1440 zł, tj. 18% od od kwoty podwyższonej kwoty wolnej od podatku do kwoty 8000 zł. Oraz porównuję te obliczania z wynagrodzeniami i podatkami przy obecnej wysokości ulgi podatkowej 556,02 zł, tj. 18% od kwoty wolnej od podatku w wysokości 3091 zł.

Uwaga, w swoim wcześniejszym artykule przedstawiałem symulacje wynagrodzeń, których celem było wyliczenie „progów” ulg podatkowych, przy których pracownik w ogóle nie zapłaciłby podatku dochodowego. Próbowałem wyliczyć taki „próg” dla różnych przychodów ze względu na to, że od różnych wynagrodzeń płacimy nominalnie różne podatki.

Warto porównać „progi” ulg podatkowych z proponowaną kwotą wolną od podatku w wysokości 8000 zł.

Poniżej w tabeli znajdziecie wyliczenia wynagrodzeń i podatku dla pracowników, którzy:

 1. zarabiają przybliżoną połowę średniej krajowej tj. 2100 zł brutto miesięcznie lub ok. 25000 zł rocznie,
 2. zarabiają przybliżoną średnią krajową tj. 4200 zł brutto miesięcznie lub ok. 50000 zł rocznie,
 3. zarabiają najwyższe wynagrodzenie pozwalające stosować stawkę podatku 18%, czyli ok. 7127 zł brutto lub 85500 zł rocznie.
Wynagrodzenie przy uldze 8000 zł ver3
Symulacja wynagrodzeń przy obecnej i podwyższonej do 8000 zł kwocie wolnej od podatku

Jeśli napiszecie do mnie email z prośbą o plik, prześlę Wam moje wyliczenia do samodzielnej analizy.

 

Wnioski:

 1. odsyłam do wniosków z mojego wcześniejszego artykułu, bo niektóre wciąż są aktualne,
 2. kwota wolna od podatku 8000 zł przyniosłaby równe korzyści nominalnie pracownikom rozliczającym się stawką podatku 18%,
 3. pracownik rozliczający się stawką 18% zaoszczędziłby na podatku 884 zł rocznie, gdyby obowiązywały przepisy o wyższej kwocie wolnej od podatku w wysokości 8000 zł,
 4. pracownicy zarabiający więcej, tj. rozliczający się stawką podatkową 32%, również „wykorzystaliby” podwyższoną ulgę w wysokości 1440 zł od kwoty wolnej od podatku w wysokości 8000 zł,
 5. jeśli macie jeszcze jakieś wnioski, którymi chcecie się podzielić, napiszcie do mnie email.

 

Zastrzeżenie:

 1. moje symulacje wynagrodzeń przeprowadzałem dla stawek podatku, kosztów uzyskania, składek ZUS i innych danych obowiązujących w 2015 r.
 2. moje wyliczenia mogą mijać się z prawdą. Jeśli znalazłeś błąd, napisz mi o tym email lub zostaw komentarz

Proszę o udostępnianie tego artykułu w mediach społecznościowych
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin

8 comments

 1. Avatar
  Kub says:

  Aktualnie kwota wolna od podatku to cos kolo 3800zl a nie 556zł i ta wlasnie kwota ma zostac podniesiona do 8000zł. Wiec nie sciemniac mi tu, wyliczenia zrob jeszcze raz.

  • Rafal
   Rafal says:

   Dzięki, Kub, za komentarz. W lewej kolumnie przedstawiam wyliczenia przy uldze 556 zł, tj. 18% od kwoty wolnej 3091 zł, a w prawej przy uldze podwyższonej 1440 zł, tj. 18% od kwoty wolnej 8000 zł i patrzę jakie byłyby różnice między kwotą wynagrodzenia netto i podatkiem PIT. Nie wiem skąd bierzesz kwotę 3800 zł

  • Rafal
   Rafal says:

   dzięki, Szymon, za komentarz i pytanie. Przy kwocie wolnej od podatku 10000 zł wyszło mi, że pracownik zapłaci rocznie o 1244 zł mniej podatku. Traktuj tę kwotę raczej poglądowo, okay?

 2. Avatar
  Pitt says:

  Pomyliłeś kwotę wolną od podatku z ulgą podatkową. To nie ulga podatkowa ma być podniesiona do 8000 zł tylko kwota wolna od podatku ma być podniesiona do 8000 zł, co nam daje nową podniesioną ulgę podatkową w kwocie 1440 zł.

  • Rafal
   Rafal says:

   dziękuję Ci, Pitt, za komentarz i zwrócenie uwagi. Masz rację. Poprawiłem wartości. Teraz powinno grać, prawda?

 3. Avatar
  ToM/UD says:

  Osobiscie jestem nawet za wieksza kwota wolna np. na poziomie i 1200zl – osobiscie dla mnie nawet kwota na poziomie 2kzl nic nie zmienia… ale zarabiajacym najmniej sporo by pomoglo. Oczywiscie pozostaje pytanie co z budzetem panstwa, jednak tutaj jestem sklonny przypuscic ze wroci ona w sporej czesci w postaci VAT. Ludzie zarabiajacy na takim poziomie raczej nie wytapetuja sobie mieszkania nadmiarem kasy ;), tylko wydadza na biezace potrzeby. Wiec nawet jesli to sie do konca nie zrownowazy to kwota jakiej bedzie brakowac.

  Choc to dalej nie zalatwia wielu problemow jakie mamy, a niektore pytania o CIT/PIT/VAT z blogu trudno odpowiedziec. Niestety trzeba brac pod uwage kompleksowe zmiany w systemie podatkowym aby na nie odpowiedziec…

  • Rafal
   Rafal says:

   dziękuję za komentarz. Słusznie pytasz o budżet państwa. Moim zdaniem należałoby uszczegółowić to pytanie, czyli dostrzegać zarówno budżety samorządowe, jak też odrębnie centralny budżet państwa. Mam na myśli to, że do samorządów płynie część płaconego podatku, np. PIT. W niektórych budżetach samorządowych wpływy z PIT stanowią istotną część. W jednym ze swoich artykułów postawiłem tezę, że państwo, czyli elity polityczne, nie dorosły do przeprowadzenia poważnej reformy finansów publicznych w czasie względnej stabilizacji. Na finanse publiczne składają się ustawy podatkowe głównie. Dlatego sądzę, że nie/stety musi dojść do chwilowego załamania np. poprzez znaczące osłabienie wpływów budżetowych, aby państwo zreformowało siebie i finanse publiczne. Pytanie otwarte, czy łatwiej reformować, gdy sytuacja jest stabilna, czy niestabilna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.